Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 1428842 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 5.03 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 11.0 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.
Explanation / Answer
0.5*m1*v1^2 = mgh
v1 = sqrt(2*9.81*5) = 9.9 m/sec
in elastic collision when second mass is initially at rest
V1f = (m1 - m2)*v1/(m1+m2)
V1f = -6.03*9.9/16.03 = -3.72 m/sec
Hughest point after collision
KEf = PEf
0.5*m1*V1f^2 = mgHmax
Hmax = 3.72^2/(2*9.81) = 0.705 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.