According to the script, when scientists place a test Instrument near the object
ID: 1428892 • Letter: A
Question
According to the script, when scientists place a test Instrument near the object, It registers an electric field magnitude 3 030 x 10^5 N/C at a distance of 33 5 cm from Its surface Furthermore, they claim that the electric field strength is fairly constant at this distance from the surface. In the script, the scientiste claim that such a charge is so enormous that the object must be extraterrestial! Calculate the charge on the object according to the specifications listed in the script. (Enter only a positive value.) Choose one of the following suggestions you would offer the script writersExplanation / Answer
Here,
Total distance = 33.5 + (21.3 / 2) = 44.15 cm = 0.4415 m
E = kQ/d^2 ; Q=Ed^2/k
Q = (3.030 * 10^5)*(0.4415^2)/(8.99*10^9) = 6.5697x10^-6 C
So the charge is not unsual and we need a higher Electric Field
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.