A 125-g bullet is fired from a rifle having a barrel 0.540 m long. Choose the or
ID: 1429002 • Letter: A
Question
A 125-g bullet is fired from a rifle having a barrel 0.540 m long. Choose the origin to be at the location where the bullet begins to move. Then the force (in newtons) exerted by the expanding gas on the bullet is 17000 + 10000x - 24000x2, where x is in meters.
(a) Determine the work done by the gas on the bullet as the bullet travels the length of the barrel. (Enter your answer to at least two decimal places.)
(b) If the barrel is 0.95 m long, how much work is done? (Enter your answer to at least two decimal places.)
) How does this value compare with the work calculated in part (a)?
percent error
Explanation / Answer
Work done W = integral of (F*dx) = integral of (17000+10000x-24000x^2)
W = 17000*x - 10000x^2/2 - 24000x^3/3
W = (17000*0.54)-(10000*0.54^2/2)-(24000*0.54^3/3)
W = 6462.3 J
b) W = 17000*x - 10000x^2/2 - 24000x^3/3
W = (17000*0.95)-(10000*0.95^2/2)-(24000*0.95^3/3) = 4778.5 J
percent error is [(4778.5-6462.3)/(6462.3)](100) = -26.05 %
negative sign represents lost in energy
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.