Consider two projectiles that can be shot upward by spring guns. Object A is mad
ID: 1429350 • Letter: C
Question
Consider two projectiles that can be shot upward by spring guns. Object A is made of solid aluminum and has a mass of 50 grams. Object B is made of cast iron and has a mass of 200 grams. For this problem, you may take the gravitational field strength to be g = 10 N/kg and ignore the resistive forces of the air.
(a) Mass A is shot straight upward so that it exits the spring gun with a speed of 2.0 m/s. How high above the gun does it rise?
_________m
(b) Masses A and B are both shot straight upward at the same time. Mass A is shot with a speed of 2 m/s and mass B with a speed of 1 m/s. Which one hits the ground first?
A B Both at the same time or Cannot be determined from the information given.
(c) In the situation explained in case (b), which goes higher?
A B Both at the same time or Cannot be determined from the information given.
A B Both at the same time or Cannot be determined from the information given.
(e) Explain your reasoning.
Explanation / Answer
a)
V = speed = 2 m/s
h = height reached
m = mass
using conservation of energy
Kinetic energy = potential energy
(0.5) m V2 = mgh
h = V2 /(2g) = 22/(2 x 10) = 0.2 m
b)
For mass A :
Y = vertical displacement = 0
Vi = initial velocity = 2 m/s
t = time taken
a = acceleration = - 10 m/s2
Using the equation
Y = Vi t + (0.5) a t2
0 = 2 t + (0.5) (-10) t2
t = 0.4 sec
For mass B :
Y = vertical displacement = 0
Vi = initial velocity = 1 m/s
t = time taken
a = acceleration = - 10 m/s2
Using the equation
Y = Vi t + (0.5) a t2
0 = 1 t + (0.5) (-10) t2
t = 0.2 sec
So ball B takes less time
c)
Since the initial speed of ball A was greater , ball A goes higher as compared to ball B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.