A 50-kg soccer player jumps vertically upwards and heads the 0.45-kg ball as it
ID: 1429421 • Letter: A
Question
A 50-kg soccer player jumps vertically upwards and heads the 0.45-kg ball as it is descending vertically with a speed of 20 m/s. (a) If the player was moving upward with a speed of 4.0 m/s just before impact, what will be the speed of the ball immediately after the collision if the ball rebounds vertically upwards and the collision is elastic?
(b) If the ball is in contact with the player's head for 21 ms, what is the average acceleration of the ball? (Note that the force of gravity may be ignored during the brief collision time.)
Explanation / Answer
m1 = 50 kg , u1 = 4m/s , m2 =0.45 kg ,u2 = -20 m/s
From conservation of linera momentum along vertical direction
m1u1+m2u2 =m1v1+m2v2
(50*4) + (0.45*-20) = 50v1+0.45v2
191 = 50v1+0.45 v2 ... (1)
In elastic collision , e =1
v2-v1 = u1 -u2 =4+20
v2 -v1 = 24 .... (2)
By solving (1) and (2), we get
v1 = 3.57 m/s
v2 = 27.57 m/s
(b) t =21 ms
impulse =Force*time = change in momentum
F*t = m (v2-u2)
F*0.021 = 0.45(27.57+20)
F = 1019.36 N
F =ma
a = F/m = 1019.36/0.45
a = 2265.24 m/s^2
Force = mass*acceleration
acceleration = 1450 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.