A block of mass m1 = 38 kg on a horizontal surface is connected to a mass m2 = 2
ID: 1429544 • Letter: A
Question
A block of mass m1 = 38 kg on a horizontal surface is connected to a mass m2 = 21.8 kg that hangs vertically as shown in the figure below. The two blocks are connected by a string of negligible mass passing over a frictionless pulley. The coefficient of kinetic friction between m1 and the horizontal surface is 0.28. (a) What is the magnitude of the acceleration of the hanging mass? m/s2 (b) Determine the magnitude of the tension in the cord above the hanging mass. Consider Newton's Second Law for each mass. N
Explanation / Answer
a) on m1:
in vertical, N - m1g = 0
N = m1g
friction force = uN = 0.28m1g
In horizontal:
T - 0.28m1g = m1a ..........(i)
on m2:
m2g - T = m2a .....(ii)
adding (i) and (ii)
m2g - 0.28m1g = (m1 + m2)a
21.8x9.8 - 0.28x38x9.8 = (21.8 + 38)a
a = 1.83 m/s^2
b) m2g - T = m2a
T = m2 ( g - a) = 21.8 ( 9.8 - 1.83)
T = 173.77 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.