Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An insulated wire with mass m = 5.10 Time 10 ^-5kg is bent into the shape of an

ID: 1429703 • Letter: A

Question

An insulated wire with mass m = 5.10 Time 10 ^-5kg is bent into the shape of an inverted U such that the horizontal part has a length I = :11.0 cm. The bent ends of the wire are partially immersed in two pools of mercury, with 2.5 cm of each end below the mercury's surface. The entire structure a m a region containing a uniform 0.00700-T magnetic field directed into the page (see figure below). An electrical connection from the mercury pools is made through the ends of the wires. The mercury pools are connected to a 1.50-V battery and a switch S. When switch S closed. the jumps, 30.0 cm into the air, measured from its initial position. Determine the speed v of the wire as it leaves the mercury. Assuming that the current I through the wire was constant from the time the switch was closed unitit the wire left the mercury, determine I. Ignoring the resistance of the mercury and the circuit wires, determine the resistance of the moving wire. Ohm

Explanation / Answer

part A :

Height jumped by the wire = Y = H-h

Y = 30 - 2.5 = 27.5 cm

useing vf^2 = 2aY

Vf^2 = (2* 9.81* 0.275)

Vf = 2.32 m/s

------------------------

part b :

vf^2 = 2ay

a = (2.32^2)/(2 * 0.025)

a = 107.64 m/s^2


magnetic force F = iLB

ma = F - mg

Current I = (ma+mg)/lB

I = (5.1 e -5)*(107.64 + 9.8) /(0.11 * 0.007)

I = 7.77 Amps


----------------------------------
ohms aw V = iR

Ressiatcne R = V/i

R = 1.5/7.77

R = 0.192ohms

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote