During the winter break you go sledding with your friends. The hill you are sled
ID: 1429823 • Letter: D
Question
During the winter break you go sledding with your friends. The hill you are sledding on is L = 10 m long (that's the distance along the slope, not the vertical height of the slope) and slopes at an angle of = 21 degrees. At the bottom of the hill is a long horizontal stretch of snow where you slow down and stop.
If you start with zero velocity at the top of the hill and you stop a distance d = 21 m from the bottom of the hill, what is the coefficient of friction, k of the sled on the snow? Assume it is the same on both the hill and along the horizontal.
Explanation / Answer
Given,
L = 10 m
= 21 degrees
d = 21 m
work done by friction on the hill is
=*mg*cos21*10
work dome by friction on the horizontal stretch is
= mg*21
from the conservation of energy,
*mg*cos21*10 + mg*21=mgh => *cos21*10 + *21=10*sin21
=> = 0.163
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.