After ten years of a two-hour commute, Brenda has gotten sick and tire of it. So
ID: 1429854 • Letter: A
Question
After ten years of a two-hour commute, Brenda has gotten sick and tire of it. So she bought a rocket pack. (The mass of Brenda and her rocket pack is 70.0 kg.
Answer the three questions below using three significant figures. (Let g = 9.81 m/s2.)
Part A: How much upward force must the rocket provide in order for Brenda to hover motionless in the air?
Part B: If the upward force from the rocket were equal to FR = 1030 N, what is Brenda's upward accleratin?
Part C: In order to be safe when she is landing at the end of her commute, her downward acceleration must be a = -0.400 m/s2. How much thrust doest the rocket need to supply in order to achieve such an acceleration.
Explanation / Answer
Here,
part A)
total mass ,m = 70 kg
for brenda to remain motionless in air
net force on Brenda must be zero
Upwards force = 70 * 9.8
Upwards force = 686 N
the Upwards force needed is 686 N
part B)
let the acceleration is a
using second law of motion
Fnet - F = m * a
1030 - 686 = 70 * a
a = 4.914 m/s^2
the acceleration of the rocket is 4.914 m/s^2
part B)
let the thrust force is F
F - mg = m * a
F - 70 * 9.8 = -70 * 0.40
F = 658 N
the thrust force needed is 658 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.