Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Shaun and a friend are pushing Shirley (m = 60.0 kg) with a force F. The coeffic

ID: 1429869 • Letter: S

Question

Shaun and a friend are pushing Shirley (m = 60.0 kg) with a force F. The coefficients of static and kinetic friction between Shirley's feet and the turf are 0.800 and 0.600 respectively. What is the value of the normal force between Shirley and the ground? If Shirley has no velocity, what it the minimum force that Shaun and his friend must apply in order to get Shirley to start sliding? Suppose that Shaun and his friend give Shirley a big shove all at once, applying a force of F = 883 N. What is Shirley's acceleration during this shove? (Take the positive values to be toward the right.)

Explanation / Answer

(A) N = mg = (60.0 kg) (9.81 m/s2)

N = 588.6 N

(B) Fmin = staticN = (0.800) (588.6 N)

Fmin = 470.88 N

(C) F = ma

a = F/m

a = (883 N) / (60.0 kg)

a = 14.72 m/s2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote