A child starts from rest and slides without friction from a height of h = 7.2 m
ID: 1429985 • Letter: A
Question
A child starts from rest and slides without friction from a height of h = 7.2 m along a slide next to a pool (see figure). She is launched from a height of 1.5 m (ignore the h/5 in the figure) at an angle of 23° into the air over the pool.
What is her maximum height above the water after leaving the slide? Hint: it is possible to do this without doing projectile motion, even desirable as we are trying to learn conservation of energy; this problem does require you to use conservation of energy more than once.
Explanation / Answer
using conservation of energy
Total energy at height h = Total energy at a height h/5
K1+U1 = K2+U2
0+ m*g*h = (0.5*m*v^2)+(m*g*h/5)
m cancels on both sides
g*h = 0.5*v^2 + (g*h/5)
v is the speed before leaving the slide
0.5*v^2 = g*h(1-(1/5)) = 9.81*1.5*(1-(1/5)) = 11.772
v = 4.85 m/s
then using
hmax = v^2*sin^(theta)/(2*g) = 4.85^2*sin^2(23)/(2*9.81) = 0.183 m
then ymax = (1.5/5)+ 0.183 =0.483 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.