A boat of mass 250 kg is coasting, with its engine in neutral, through the water
ID: 1430394 • Letter: A
Question
A boat of mass 250 kg is coasting, with its engine in neutral, through the water at speed 1.00 m/s when it starts to rain with incredible intensity. The rain is falling vertically, and it accumulates in the boat at the rate of 100 kg/hr art A What is the speed of the boat after time 0.500 hr has passed? Assume that the water resistance is negligible.Part C The drag is proportional to the square of the speed of the boat, in the form Fd=bv2 where b= 0.5 N s2/m2. What is the acceleration of the boat just after the rain starts? Take the positive x axis along the direction of motion..
Explanation / Answer
using conservation of momentum
Momentum initial = Momentum final
250 kg * 1m/s = (250 kg + (100 kg/hr * 0.5 hr))
300 V = 250
v=0.833m/sec
There will be change of the momentum which is equal to the forces acting on the boat. only the drag force, acts against the direction of motion. :
d(m·v)/dt = -Fd = - k·v²
a = dv/dt = - (k·v² + v·dm/dt) / m
= (0.5Ns²/m² · (1m/s)² + 1m/s · 100kg/3600s ) / 250kg
a=2.11*10^-3m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.