Two long, parallel wires carry currents of I 1 = 2.96 A and I 2 = 5.05 A in the
ID: 1430690 • Letter: T
Question
Two long, parallel wires carry currents of I1 = 2.96 A and I2 = 5.05 A in the direction indicated in the figure below. (Choose the line running from wire 1 to wire 2 as the positive x-axis and the line running upward from wire 1 as the positive y-axis.)
(a) Find the magnitude and direction of the magnetic field at a point midway between the wires (d = 20.0 cm).
magnitude ________?T
direction________ ° from the positive x-axis
(b) Find the magnitude and direction of the magnetic field at point P, located d = 20.0 cm above the wire carrying the 5.05-A current.
magnitude ________?T
direction________ ° to the left of the vertical
2Explanation / Answer
Magnetic field due to a wire is given by
B=uoI/2pi*r
a)
At the midpoint ,the Magnetic field due to a each wire is parallel to the y-axis ,so net field is given by
Bnet=B1y-B2y= uo(I1-I2)/2pir
Bnet=(4pi*10-7)(2.96-5.05)/2pi*0.1
Bnet=-4.18 uT
So magnitude
|Bnet|=4.18 uT
Direction is towards the bottom of the page i.e 270o from the positive x-axis
b)
Wire 1
B1=uoI1/2pi*r1=(4pi*10-7)*2.96/2pi*sqrt[0.22+0.22]
B1=2.09 uT
Wire 2
B2=uoI2/2pi*r2=(4pi*10-7)*5.05/2pi*0.2
B1=5.05 uT
X-Component of Magnetic field
Bx=B1Cos135 + B2Cos180=2.09Cos135+5.05Cos180
Bx=-6.54 uT
Y-Component of Magnetic field
By=B1Sin135 + B2SIn180=2.09Sin135+5.05Sin180
By=1.48 uT
Magnitude
B=sqrt[Bx2+By2]=6.7 uT
Direction
o=tan-1|-6.54/1.48|=77.25o to the left of the vertical
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.