A movie stuntman (mass 80 0 kg) stands on a window ledge 5 0m above the floor as
ID: 1430759 • Letter: A
Question
A movie stuntman (mass 80 0 kg) stands on a window ledge 5 0m above the floor as in (Figure 1) Grabbrsg a ropo at attached to a chandelier he swings down to grapple with the movie's villain (mass 70 0 leg), who is standing directly under the chandeler (Assume that the stuntman's conic- of mass moves downward 4 0 m He releases the rope just as he reaches the villain) With what speed do the entwined foes start to slide across the floor? Express you answer in meters per second to two significant figures. If the coefficient of kinetic friction of their bodies with the floor is mu _K = 0 300. how far do they slide? Express your answer in meter to two significant figures.Explanation / Answer
M . g . h = 0.5 . M . V^2
V^2 = 2 . 9.8 .4
V = 8.85 m/s
a) Conservation of momentum
MV = (M + m ) v
80 . 8.85 = ( 80 + 70) v
v = 4.72 m/s
b) Retarding force = µ . N = 0.3 . 150 . 9.8 = 441 N
Deceleration = Force / Mass = 441 / 150 = 2.94 m/s/s
Distance slid = V^2 / 2 . a =4.72^2 / 2 . 2.94 = 3.75 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.