Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Thank You A long current-carrying wire, oriented North-South, lies on a table (i

ID: 1431154 • Letter: T

Question

Thank You

A long current-carrying wire, oriented North-South, lies on a table (it is connected to batteries which are not shown). A compass lies on top of the wire, with the compass needle about 3 mm above the wire. With the current running, the compass deflects 11 degrees to the West. At this location, the horizontal component of the Earth's magnetic field is about 2e-5 tesla. What is the magnitude of the magnetic field at location A, on the table top, a distance 2.9 cm to the East of the wire, due only to the current in the wire? What is the direction of the magnetic field at location A, due only to the current in the wire

Explanation / Answer

1: B(wire) = tan(11)*2e-5 = 3.888e-6
Now, since,
B(wire)= ((meu)o/4*Pi) (2*I)/r ] (meu)o/4*Pi = 1e-7 & r=0.003
Hense,
I = 0.058314 A
now,
we have a different r value for the same value of I:
r= 0.029 m
So,B(wire) = (1e-7) (2*0.058314)/(0.029) = 4.022e-7

2: using right hand rule,the direction of the magnetic field at location A due to the current in the wire is toward the ceiling.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote