A toboggan approaches a snowy hill moving at 11.0 m/s . The coefficients of stat
ID: 1431214 • Letter: A
Question
A toboggan approaches a snowy hill moving at 11.0 m/s . The coefficients of static and kinetic friction between the snow and the toboggan are 0.420 and 0.320, respectively, and the hill slopes upward at 45.0 above the horizontal.
Part A
Find the acceleration of the toboggan as it is going up the hill.
Assume +x axis directed up the hill.
(answer is -9.15 m/s2, But i do not know how to get there)
Part B
Find the acceleration of the toboggan after it has reached its highest point and is sliding down the hill.
Assume +x axis directed up the hill.
Explanation / Answer
here,
velocity, v= 11 ms
coefficients fo friction are,
Static , us = 0.420
kinetic, uK = 0.320
Slope angle, A = 45 degrees
from newton second law, Fnet = ma
- mgSinA - uk*mg*CoA = ma -----------------(1)
solving for Acceleration, a
a = -gSinA -uk*gCosA
a = -9.8*Sin45 - 0.320*9.8*Cos45
a = -9.15 m/s^2
Part B:
When it slides down, eqn 1 can be written as
uk*CosA - mgSinA = ma
a = uk*gCoS - gSinA
a = 0.320* 9.8 * Cos45 - 9.8 * Sin45
a = -4.72 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.