Home circuit breakers typically have current capacities of around 11 A . Part A
ID: 1432156 • Letter: H
Question
Home circuit breakers typically have current capacities of around 11 A .
Part A
How large a magnetic field would such a current produce 4.4 cm from a long wire?
Express your answer using two significant figures.
Part B
How does this field compare with the strength of the earth's magnetic field?
This field is the same order of magnitude as the earth's field.
or
This field is far larger than the earth's field.
or
This field is the same order of magnitude as the earth's field.
or
This field is far larger than the earth's field.
or
This field is far less than the earth's field.Explanation / Answer
here,
currebnt in wire, I = 11 A
Distance to point, d = 4.4 cm = 0.044 m
Magantic field in current carryign wire is given as:
B = uo * I/2pi*d
B = 4*pi*10^-7*11 /(2*pi*0.044)
B = 5*10^-5 T
Part B:
Earth magnatic field , Be = 25 to 65mT
Which is far greater than field due to wire,
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.