Two spherical shells have a common center. The inner shell has radius R1 = 5.00
ID: 1432310 • Letter: T
Question
Two spherical shells have a common center. The inner shell has radius R1 = 5.00 cm and charge q1 = +5.00×10?6 C ; the outer shell has radius R2 = 15.0 cm and charge q2 = ?7.00×10?6 C . Both charges are spread uniformly over the shell surface. Take V = 0 at a large distance from the shells.
a)What is the electric potential due to the two shells at the distance r = 2.50 m from their common center?
b)What is the electric potential due to the two shells at the distance r = 10.0 cm from their common center?
c)What is the electric potential due to the two shells at the distance r = 10.0 cm from their common center?
Explanation / Answer
A. V= k (q1/r1+q2/r2)= 9*10^9*10^-6( 5/.05-7/0.15)= 480000 V
B. V= 9*10^9*10^-6(5/.1-7/.15)= 30000 V
C. Same as (b)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.