What are the strength and direction of the electric field at the position indica
ID: 1432561 • Letter: W
Question
What are the strength and direction of the electric field at the position indicated by the dot?
Specify the direction as an angel above or below horizontal.
I know the answer is E = 3975 N/C @ 9.32º above horizontal. But I would like SPECIFIC, step by step instuction on how to find it including all formula. Most importantly, I want to know WHY, when find the angle of the lower 1.0nC charge, you use 90-tan-1 instead of just tan-1 and HOW to find the final angle of 9.32. Thanks.
+1.0 nC. 5.0 cm 10 cm +1.0 nCExplanation / Answer
KQ = for 1nc charge = 9 *10^9 x 1*10^-9 = 9
Electric field strength E = kQ / r^2
Electric field direction is radially away from + charges
At the dot:
r1 = 5cm = 0.05m
E1 = 9 / (0.05)^2 N/C = 3600 N/C direction towards x axis
E1 = 3600i ( here is no y component )
r2 = sqrt(5^2 + 10^2) cm = 11.18 cm = 0.112 m)
E2 = 9 / (0.112)^2 = 717.47 N/C
theta = 90 - tan^-1(5/10) = 63.43 deg
E2 = 320.92i + 641.7j
E = Ex + Ey
E = 3920.92 i + 641.7j
|E| = sqrt(Ex^2 + Ey^2)
|E| = 3973.08 N/C
theta = tan^-1(Ey/Ex) = 9.3 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.