A 1200-kg car traveling initially with a speed of 25.0 m/s in an easterly direct
ID: 1432734 • Letter: A
Question
A 1200-kg car traveling initially with a speed of 25.0 m/s in an easterly direction crashes into the rear end of a 9000-kg truck moving in the same direction at 20.0 m/s. The velocity of the car right after the collision is 18.0 m/s to the east. (a) What is the velocity of the truck right after the collision? (b) How much mechanical energy is lost in the collision? Account for this loss in energy
Velocity of truck after collision = ____________________________________
Loss in Mechanical Energy = ________________________________________
Energy Loss “Shows Up As” = _______________________________________
Explanation / Answer
applying momentum conservation
m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2
(1200 x 25) + (9000 x 20) = (1200 x 18) + (9000 v2)
v2 = 20.93 m/s (velocity of truck after collision)
Energy before collision
Ebc = KE of car + KE of truck = 1/2 m1u1^2 + 1/2 m2u2^2 = 1/2 x 1200 x (25)^2 + 1/2 x 9000 x (20)^2
Ebc = 2175000 J
Eac = KE of car + KE of truck = 1/2 m1v1^2 + 1/2 m2v2^2 = 1/2 x 1200 x (18)^2 + 1/2 x 9000 x (20.93)^2
Eac = 2165692.05 J
Loss of energy = Ebc - Eac = 2175000 - 2165692.05 = 9307.95 J
This loss done in the form of friction between cat and truck, not perfact elastic collision, sound energy etc
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.