Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a and b and c (10%) Problem 1: Consider the 15 kg motorcycle wheel shown in the

ID: 1433210 • Letter: A

Question

a and b and c

(10%) Problem 1: Consider the 15 kg motorcycle wheel shown in the figure Assume it to be approximately a ring with an inner radius of 0.265 m and an outer radius of 0.32 m. The motorcycle is on its center stand, so that the wheel can spin freely. ©theexpertta.com 33% Part (a) If the drive chain exerts a force of 2050 N at a radius of 5.25 cm, what is the angular acceleration of the wheel, in radians per square second? Grade Summary Deductions Potential Late work % 50% Late Potential 50% 0% 400% sinO cotan0 asinO acosO atan) acotanO si cosh0 tanh0cotanhO 78 9 45 6 Submissions Attempts remaining: 5 (0% per attempt) detailed view sinhO 0 END Degrees O Radians VO BACKSPACE DEL CLEAR Submit Hint I give up! Hints: 0% deduction per hint. Hints remaining: 1 Feedback: 0% deduction per feedback D 33% Part (b) What is the tangential acceleration, in meters per square second, of a point on the outer edge of the tire? 33% Part (c) How long, in seconds, starting from rest, does it take to reach an angular velocity of 82.5 rad/s?

Explanation / Answer

a) moment of inertia of wheel = 1/2 * 15 * (0.322 + 0.2652 )

                                                 = 1.294 kg-m2

    =>    torque = F * r = I * alpha

=>   2050 * 0.0525 = 1.294 * alpha

=> angular acceleration = 83.172   rad/sec2

b)    tangential acceleration = 0.32 * 83.172  

                                              = 26.61 m/sec2

c)    time taken =    82.5/ 83.172

                          =    0.9919 sec     ( 1 sec approx)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote