Two charges, Q_1= 2.20 mu C, and Q_2=6.10 mu c, arc located at points (0,-250 cm
ID: 1433403 • Letter: T
Question
Two charges, Q_1= 2.20 mu C, and Q_2=6.10 mu c, arc located at points (0,-250 cm) and (0,+250 cm), as shown in the figure. What is the magnitude of the electric field at point P, located at (6.00 cm,0), due to Q_1 alone? What is the x-component of the total electric field at P? What is the y-component of the total electric field at P? What is the magnitude of the total electric field at P? addition and recall that Ep = squareroot( Epx^2 + Epy^2). What is the angle (with respect to the x-axis) of the total electric field / at point P (use deg as the symbol for degrees)?Explanation / Answer
Electric feild (E) = kQ/r^2 // k=1/(4*pi*epsilon) = 9*10^9
Displacement from P to Q1 = sqrt(2.5^2+ 6^2) cm = 6.5cm
sin(theta) =2.5/6.5
theta = 22.6 degrees
Electric feild at point p due to Q1 = 9*10^9 x 2.20*10^-6/.065^2
E1 = 4.686*10^6 N/C
E1 = E1cos(theta) i^ + E1sin(theta) j^
= 4.326*10^6 N/C i^ + 1.8*10^6 N/C j^
Similarly,
Electric field at point P due to E2 = 9*10^9 x 6.10 * 10^-6 / .065^2
E2 = 12.99*10^6 N/C
theta = -22.6 degrees
so E2 = 11.99*10^6 N/C i^ - 4.99*10^6 N/C j^
Total elelectric feild E = E1 + E2 = 16.316*10^6 N/C i^ - 3.19*10^6 N/C j^
Now, X component = 16.316*10^6 N/C
Y component = -3.19*10^6 N/C
Total Electric field= sqrt(16.316^2+ -3.19^2)*10^6 N/C = 16.62*10^6 N/C
theta = tan-1(-3.19/16.16) = -11.062 deg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.