A professor\'s office door is 0.91 in wide. 2.0 m high. 4.1 cm thick; has a mass
ID: 1433517 • Letter: A
Question
A professor's office door is 0.91 in wide. 2.0 m high. 4.1 cm thick; has a mass of 22 kg, and pivots on frictionless hinges. A "door closer" is attached to door and the top of the door frame. When the door is open and at rest, the door closer exerts a torque of 5.8 N m. What is the moment of inertia of the door? Express your answer using two significant figures. If you let go of the open door, What is its angular acceleration immediately afterward? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
I = Mr^2/3
r = 0.91m
M = 22 kg
I = 6.0727 kg*m^2 = 6.1 kg .m^2
part b )
torque = I*alpha
alpha = torque/I
alpha = 5.8/6.1 = 0.95 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.