How much energy (in kwh) does a light blub that uses 110 v and 0.909 A use in 8.
ID: 1433595 • Letter: H
Question
How much energy (in kwh) does a light blub that uses 110 v and 0.909 A use in 8.00 hours? A 1500-w heater is connected to a 120-v line for 2.0 hours. How much heat energy is produced? A 100-W driveway light bulb is on 10 hours per day. If the power company charges 10 for each kilowatt-hour of electricity used, estimate the yearly cost to operate the bulb if it is used every day for a 365-day year. The resistivity of gold is 2.44 Times 10^-8 Ohm m at a temperature of 20 degree C. A gold wire, 1.8 mm in diameter and 14 cm long, carries a current of 480 mA. What power is dissipated in this wire at 20 degree C?Explanation / Answer
We will solve it step by step
We are asked to calculate the power dissipated, the expression
P = V I
V = I R
P = I2 R (1)
we calculate the resistance, the expression for the resistance
R = l / A
where
resistivity
l length
A area
Data
= 2.44 10-8 cm
l = 14 cm = 14 10-2 m
D = 1.8 mm = 1.8 10-3 m
The area is a circular wire
A = R2= (D/2)2=
A = /4 ( 1.8 10-3)2
A =2.545 10-6 m
We calculate the resistance
R = 2.44 10-8 14 10-2 / 2.545 10-6
R= 13.422 10-4
With this current value and calculate the power using the expression 1
P = 13.422 10-4 (480 10-3)2
P = 3.09 10-4W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.