An ambulance is traveling East at 20m/s. The siren emits a fixed frequency of 31
ID: 1434712 • Letter: A
Question
An ambulance is traveling East at 20m/s. The siren emits a fixed frequency of 310Hz. Each of the following cars is traveling down the road as described. Determine if the driver of the car will hear a frequency the same as 310Hz, higher than 310Hz, or lower than 310Hz. I really suggest drawing a picture to help sort this out.
Higher Lower Same A car driving West at a speed of 15m/s. The car is moving towards the ambulance.
Higher Lower Same A car driving East at a speed of 20m/s. The car is in front of the ambulance.
Higher Lower Same A car sitting stationary at the side of the road watching the oncoming ambulance.
Higher Lower Same A car driving East at a speed of 25m/s. The car is ahead of the ambulance.
Explanation / Answer
a)
VL = speed of listener = 15 m/s
Vs = speed of source = 20 m/s
f = actual frequency = 310 Hz
Since Source (ambulance) and listener(car ) are moving towards each other, the apparent frequency is given as
f' = (V + VL) f / (V - Vs) = (343 + 15) (310) / (343 - 20) = 343.6 hz
so higher
b)
VL = speed of listener = 15 m/s
Vs = speed of source = 20 m/s
f = actual frequency = 310 Hz
Since Source (ambulance) and listener(car ) are moving in the same direction at same speed , hence
f' = f = 310
so Same
c)
VL = speed of listener = 0 m/s
Vs = speed of source = 20 m/s
f = actual frequency = 310 Hz
Since Source (ambulance) is at rest and listener(car ) is coming towards the source
f' = Vf/(V - Vs) = 343 x 310 / (343 - 20) = 329 Hz
so Higher
d)
VL = speed of listener = 25 m/s
Vs = speed of source = 20 m/s
f = actual frequency = 310 Hz
Since listener is moving away from source , hence frequency heard will be lower
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.