The cross section of two concentric spherical shells is shown in the figure, wit
ID: 1434737 • Letter: T
Question
The cross section of two concentric spherical shells is shown in the figure, with radii as given. The charge density on the WHOLE inner shell is -25.0 nc/m^2 and the charge density on the whole outer shell is -55.0nC/m^2. The inner and outer surfaces are respectively denoted by A=28mm,B=30mm,C=49mm and D=51mm. (epsilon0=8.85*10^-12 C^2/N*m^2)
A) what is the charge density built up on surface A?
B) what is the charge density built up on surface B?
C) Use Gauss's law to find the magnitude and direction of the electric field at a distance of, r=37.0mm.
D) What is the charge density built up on surface C?
E) What is the charge density built up on surface D?
F) Use Gauss's law to find the magnitude and the direction of the electric field at r=65.0 mm.
Explanation / Answer
Part A:
lets consider the inner cylinder only for the first choice.
The E, electric field at the gaussian surface must be zero as it is inside trge conductor.
According to Gauss' law, Q = 0, therefore charge on surface A = 0.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.