A controller on an electronic arcade game consists of a variable resistor connec
ID: 1434770 • Letter: A
Question
A controller on an electronic arcade game consists of a variable resistor connected across the plates of a 0.170 F capacitor. The capacitor is charged to 5.40 V, then discharged through the resistor. The time for the potential difference across the plates to decrease to 0.800 V is measured by a clock inside the game. If the range of discharge times that can be handled effectively is from 10.0s to 4.00 ms, what should be the lower value of the resistance range of the resistor? And what should be the higher value of the resistance range of the resistor?
Explanation / Answer
solutin:
discharging equation of capacitor
V =Voe-t/RC
here V0 =5.4 volt ,C =.170*10-6 F
now when V =.800
.800 =5.4e-t/RC
.8/5.4 =e-t/RC
take ln both sides
1.90954 = t/RC
Rmax when t max
Rmax =4*10-3 s/(1.90954*.170*10-6)
Rmax =12322 ohm ans
Rmin =10*10-6s/(1.90954*.170*10-6)
Rmin =30.8 ohm ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.