A spring of negligible mass has force constant k = 1800 N/m. Part A How far must
ID: 1434844 • Letter: A
Question
A spring of negligible mass has force constant k = 1800 N/m.
Part A
How far must the spring be compressed for an amount 3.40 J of potential energy to be stored in it?
Express your answer using two significant figures.
Part B
You place the spring vertically with one end on the floor. You then drop a book of mass 1.40 kg onto it from a height of 0.900 m above the top of the spring. Find the maximum distance the spring will be compressed.
Take the free fall acceleration to be 9.80 m/s2 . Express your answer using two significant figures.
Please explain all the steps!! I need to be able to figure out similar problems and am very confused about how to do part B... (I think the correct equation to use is mg(h+x)=0.5kx2 but am not quite sure.)
Explanation / Answer
Here, k = 1800 N/m
part A)
potential energy stored = 3.40 J
U = 0.5 * k * x^2
3.4 = 0.5 * 1800 * x^2
solving for x
x = 1.415 m
part B)
h = 0.90 m
let the maximum compression is x
Using energy conservation
0.5 * k * x^2 = m * g * (h + x)
0.5 * 1800 * x^2 = 1.4 * 9.8 * (0.90 + x)
solving for x
x = 0.125 m
the compression in the spring will be 0.125 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.