Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The specific heat of water is I cal/g \'C. It takes 65 calories of energy to vap

ID: 1435346 • Letter: T

Question

The specific heat of water is I cal/g 'C. It takes 65 calories of energy to vaporize one gram of and 540 calories to vaporize 1 gram of water. If both substances begin at room te (about 22°C), does it take more energy to boil a gram of mercury or a gram of wateper your calculations. (Hint: the correct equation has two items that need to be added tosow fmercury mercu room tenm emperatu , 35. The specific heat of mercury is03 cal gd. and its boiling point is 357 The together REA to obtain the correct answer.) Mercury Calculations: Water Calculations:

Explanation / Answer

1)

Mercury calcuations = (357-22)*0.03*1 + 65 = 75.05 cal

water calculations = (100-22)*1 + 540 = 618 cal

water require more heat to boil

b) efficicency = (500 -300)/(500 + 300) *100 = 25%

c)

energy needed by water = 4*60000*1 = 240000 cal

hour needed for woman to sit in bathtub = 240000/8000 = 30 hours

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote