A 4.15-muF capacitor that is initially uncharged is connected in series with a 7
ID: 1435899 • Letter: A
Question
A 4.15-muF capacitor that is initially uncharged is connected in series with a 7.55-kOhm resistor and an emf source with epsilon = 140 V and negligible internal resistance. (a) Just after the circuit is completed, what is the voltage drop across the capacitor? V (b) Just after the circuit is completed, what is the voltage drop across the resistor? V (c) Just after the circuit is completed, what is the charge on the capacitor? C (d) Just after the circuit is completed, what is the current through the resistor? A (e) A long time after the circuit is completed (after many time constants) what are the values of the quantities in parts (a) - (d)? V_c = V V_R = V q = C I = AExplanation / Answer
Given: capacitance of the capacitor = 4.15 uF
resistance = 7.55 kohm
volatge of emf source = 140 V
a) voltage drop across the capacitor
initially there is no charge on the capacitor plates
hence voltage drop = 0
b) volatge drop across the resistor
= voltage of the source = 140 V
c) charge on the capacitor initially
=0
d) current through the resistor
= V/R = 140 / 7550 = 0.018 A
e) volatge equation for capacitor
V = Vs(1-e^-t/RC)
after a long time
V = Vs = 140 V
Vr = 0
q = CV = 4.15*10^-6*140 = 581 uC
since voltage through the resistor is 0 , current flowing through the circuit will be zero after a long time
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.