A Spinning Grinding Wheel At time t = 0 a grinding wheel has an angular velocity
ID: 1436096 • Letter: A
Question
A Spinning Grinding Wheel At time t = 0 a grinding wheel has an angular velocity of 30.0 rad/s It has a constant angular acceleration of 28.0 rad/s^2 until a circuit breaker trips at time t = 2.30 s From then on, the wheel turns through an angle of 436 rad as it coasts to a stop at constant angular deceleration. Through what total angle did the wheel turn between t = 0 and the time it stopped? Express your answer in radians. At what time does the wheel stop? Express your answer in seconds. What was the wheel's angular acceleration as it slowed down? Express your answer in radians per second per second.Explanation / Answer
v = v° + 1/2 a t^2
v° = 30 rad /s
a = 28rad /s2
t = 2.30s
e = v°t + 1/2 a t^2 = 30 *2.30 + 0.5 *28 * 5.29 = 143.06 rad
v = v° + a t = 30 + 28 *2.30= 94.4 rad /s
total angle did the wheel turn between t=0 and the time it stopped 143.06 + 430 = 573.06 rad
t =430 / vmoy = 430 /0.5*94.4 = 9.11+2.3 = 11.11 s
wheel's angular acceleration as it slowed down
a = d v / d t = 94.4 / 9.11= - 10.36 rad /s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.