5) A ball is kicked with a speed of 45 m/s from the top of a tower 170 m high. T
ID: 1436265 • Letter: 5
Question
5) A ball is kicked with a speed of 45 m/s from the top of a tower 170 m high. The ball falls of the edge and drops to the ground below. What is the speed of the ball on reaching the ground, (g = 9.8 m/s2and air resistance is negligible)? a. 39 m/s b. 58 m/s c. 45 m/s d. 70 m/s 6) A ball is kicked with a speed of 45 m/s from the top of a tower 170 m high. The ball falls of the edge and drops to the ground below. How long does it take for the ball to reach the ground, (g = 9.8 m/s2and air resistance is negligible)? a. 3.9 s b. 6.8 s c. 4.5 s d. 5.9 s 7) A ball is kicked with a speed of 45 m/s from the top of a tower 170 m high. The ball falls of the edge and drops to the ground below. How far from the base of the tower does the ball fall, (g = 9.8 m/s2and air resistance is negligible)? a. 265 m b. 170 m c. 202 m d. zero
Explanation / Answer
5) d) 70 m/s
we know,
vx = vox = 45 m/s
vy = sqrt(2*g*h)
= sqrt(2*9.8*170)
= 57.7 m/s
v = sqrt(vx^2 + vy^2)
= sqrt(45^2 + 57.7^2)
= 73 m/s
6) d. 5.9 s
let t is the time taken, h = 0.5*g*t^2
==> t = sqrt(2*h/g)
= sqrt(2*170/9.8)
= 5.9 s
7) a.265 m
x = vox*t
= 45*5.9
= 265 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.