A mass is hung from the end of a string with linear density 1.8 g/m around a sma
ID: 1436455 • Letter: A
Question
A mass is hung from the end of a string with linear density 1.8 g/m around a small fric- tionless peg. For some values of this mass the string resonates with the vibrator’s frequency and develops visible standing waves. A vibra- tor of constant frequency 155 Hz is attached near one end of the string of vibrating length 2 m. 2m = 1.8 g/m Answer in units of m. 155 Hz m vibrator What is the largest mass that will produce a standing wave of any wavelength in the string shown in the figure? The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . Answer in units of kg.
Explanation / Answer
Let : L = 2 m ,
f = 127 Hz , and
µ = 1.8 g/m = 0.0018 kg/m .
so L =/2
and
v = f = sqrt Fr/µ
f (2 L) = sqrt m g/µ
m = 4f^2*L^2 µ/g
= 4 (2 m)2*(155 Hz)^2*(0.0018 kg/m)/9.8 m/s^2
m = 35.30kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.