A circular loop of radius 15 cm is located in the plane of the paper inside a ho
ID: 1436522 • Letter: A
Question
A circular loop of radius 15 cm is located in the plane of the paper inside a homogeneous magnetic field of 0.1 T pointing into the paper. It is connected in series with a resistor of 113 . The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.8 in 23.0 s. Calculate the magnitude of the induced emf in the loop in V during that time?
Calculate the current induced in the loop in A during that time.
Calculate the average induced voltage, in V, when the magnetic field is constant at 0.28 T while the loop is pulled horizontally out of the magnetic field region in 9.9 s at constant speed
Explanation / Answer
Lets find :
The area of the loop is:
A = r²
= * (0.15 m)²
= 0.07 m²
The change in magnetic flux is:
= AB = 0.07 m² * ((2.8 * 0.1 T) - 0.1 T)
= 0.013 Wb
The induced emf is:
= / t
= 0.013 Wb / 23.0 s
= 0.056 cV
The induced current is:
I = / R
= 0.00056V / 113
= 0.496 µA
The change in magnetic flux is:
= AB
= 0.07 m² * (0 T - 0.28T)
= - 0.0196Wb
The average induced emf:
= - / t
= 0.0196Wb / 9.9 s
= 0.198 cV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.