A high-flying hawk of mass mh = 1.2 kg spots a sparrow of mass m2 = 0.400 kg fly
ID: 1436620 • Letter: A
Question
A high-flying hawk of mass mh = 1.2 kg spots a sparrow of mass m2 = 0.400 kg flying low to the ground with a horizontal velocity vs = 6.0 m/s in the + x direction. The hawk goes into a downward vertical dive, attaining a velocity vh = 20.0 m/s in the ? y direction before grabbing the sparrow out of the air.
(a) What is the x-component vx’ of the velocity of the two-bird system immediately after the collision? Don’t forget the sign! (b) What is the y-component vy’ of the velocity of the two-bird system immediately after the collision? Don’t forget the sign! (c) What is the speed v’ of the two-bird system immediately after the collision?
+X v'=?Explanation / Answer
Here ,
mass of hawk , mh = 1.2 Kg
m2 = 0.4 Kg
vs = 6 i m/s
vh = -20 j m/s
a) Using conservation of momentum is x direction
Vx' * (m2 + m1) = vs * m2
Vx' * (1.2 + 0.4) = 6 * 0.40
solving Vx'
Vx' = 1.5 m/s
x-component vx’ of the velocity of the two-bird system immediately after the collision is 1.5 m/s
b)
Using conservation of momentum in y direction
Vy' * (m1 + m2) = m2 * vh
Vy' * (1.2 + 0.4) = -20 j * 1.2
Vy' = -15 j m/s
he y-component vy’ of the velocity of the two-bird system immediately after the collision is -15 m/s
c)
speed , v' = sqrt(15^2 + 1.5^2)
v' = 15.1 m/s
the speed v' of the two bird system immediately after the collision is 15.1 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.