Question: Use energy to show whether or not your data agrees with the Law of Con
ID: 1436953 • Letter: Q
Question
Question: Use energy to show whether or not your data agrees with the Law of Conservation of Energy. Explain.
Mass of Cart (kg):____.2088________________________
Small Silver Spring Constants from part 1 (add the two values together):______5,972_____________________
Equilibrium Position (m):_____.1005 m_________________________
The maximum positive position (farthest distance to the right of the equilibrium position):
Time (s):___2.350_s___________ Position (m):___1.111 m______________
Velocity (m/s):____0.003 m/s______________
The minimum positive position (farthest distance to the left of the equilibrium position):
Time (s):____1.750_s__________ Position (m):____1.000 m______________
Velocity (m/s):___-0.017 m/s_______________
The maximum velocity (near the equilibrium position):
Time (s):__2.05 s_____________ Position (m):___1.054 m_______________
Velocity (m/s):___0.281 m/s_______________
Explanation / Answer
By conservation of energy,
Total energy at right most position = 0.5 k x2 + 0.5m v2
= 0.5*5972*(1.111-1.005)^2 + 0.5*0.2088*0.003 ^2= 33.5507 J
Total energy at left most position = 0.5 k x2 + 0.5m v2
= 0.5*5972*(1.000-1.005)^2 + 0.5*0.2088*(-0.017) ^2= 0.07468 J
Total energy at equilibrium position = 0.5 k x2 + 0.5m v2
= 0.5*5972*(1.054-1.005)^2 + 0.5*0.2088*(0.281) ^2= 0.07468 J
maximum kinetic energy at equilibrium position =Maximum spring energy at left most position
0.5 k A2 = 0.5m v2 =0.5 k A' 2
Maximum spring energy at right most position = 0.5*5972*(1.111-1.054)^2 = 9.7015 J
maximum kinetic energy at equilibrium position=0.5*0.2088*0.281^2=7.1776 J
Total energy is not conserved, so data does not agree with energy conservation, our data is wrong
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.