a loop rotating in a magnetic field A rectangular loop rotates with a constant a
ID: 1437026 • Letter: A
Question
a loop rotating in a magnetic field A rectangular loop rotates with a constant angular velocity about an axis as shown. It makes one complete rotation in 0.02 s. The magnetic field lines are straight and parallel as shown. They are perpendicular to the axis of rotation. The lengths are c= 0.8 m and d= 4.4 m, the strength of the magnetic field is 0.06 T. The total resistance of the loop is 135 .
What is the maximum current I through the loop?
I =
At the instant when the current is a maximum, what torque (magnitude) must be applied by outside forces to keep the loop rotating at a constant angular velocity?
=
.
Explanation / Answer
angular speed of the loop, w = 2*pi/0.02 rad/s
= 314.1 rad/s
Area of the loop, A = 2*c*d
= 2*0.8*4.4
= 7.04 m^2
B = 0.06 T
R = 135 ohms
maximum induced emf in the loop, Vmax = A*B*w
= 7.04*0.06*314.1
= 132.7 volts
maximum current, Imax = Vmax/R
= 132.7/135
= 0.983 A
======================================
maximum Torque, Tmax = Imax*A*B
= 0.983*7.04*0.06
= 0.415 N.m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.