Bicyclists in the Tour de France do enormous amounts of work during a race. For
ID: 1437114 • Letter: B
Question
Bicyclists in the Tour de France do enormous amounts of work during a race. For example, the average power per kilogram generated by Lance Armstrong (m = 75.0 kg) is 6.50 W per kilogram of his body mass. (a) How much work does he do during a 136-km race in which his average speed is 11.9 m/s? (b) Often, the work done is expressed in nutritional Calories rather than in joules. Express the work done in part (a) in terms of nutritional Calories, noting that 1 joule = 2.389 x 10-4nutritional Calories.
Explanation / Answer
a)
here
P = 6.5 * 75 = 487.5 W
he covers 136 km with a speed of 11.9 m/s
so the time is t = distance / speed
t = 136000 / 11.9 = 11428.57 sec = 3.1746 hr
then
P = W / t
W = P * t
W = 487.5 * 11428.57 = 5.57 * 10^6 J
b)
in calories
W = 5.57 * 10^6 * 2.389 * 10^-4 = 1330.67 cal
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.