A nonconducting sphere 1.8 m in diameter with its center on the x axis at x = 4
ID: 1437409 • Letter: A
Question
A nonconducting sphere 1.8 m in diameter with its center on the x axis at x = 4 m carries a uniform volume charge of density = 4.3 µC/m3. Surrounding the sphere is a spherical shell with a diameter of 3.6 m and a uniform surface charge density = -0.6 µC/m2. Calculate the magnitude and direction of the electric field at the following locations.
(a) x = 4.8 m, y = 0.
my answer: 129619.2 N/C i + 0 N/C j --------> correct
(b) x = 4 m, y = 1.7 m.
my answer: 0 N/C i + 40870.4 N/C j -------> correct
(c) x = 2.0 m, y = 2.0 m
? N/C i + ? N/C j ---------> i coud not find them.
Explanation / Answer
c)DIstance from centre of sphere distance d =sqrt(2^2+2^2)
d = 2.828 m
Charge enclosed by a gaussian sphere passing through the this
point = 4.3*4/3*pi*0.9^3-0.6*4/3*pi*(2.828^3-0.9^3)
q = 41.88 uC
Ex=kq/r^2*/sqrt(8)
Ex =9*10^9*-41.88*10^-6/(2.828)^2*-2/sqrt(8)
Ex =33325 N/C i
Ey=kq/r^4*/sqrt(8)
Ey =9*10^9*-41.88*10^-6/(2.828)^2*4/sqrt(8)
Ey =-66650.8 N/C j
E= 33325i - 66650.8 j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.