A tradesman sharpens a knife by pushing it against the rim of a grindstone. The
ID: 1437647 • Letter: A
Question
A tradesman sharpens a knife by pushing it against the rim of a grindstone. The 50 cmdiameter stone is spinning at 200 rpm and has a mass of 21 kg . The coefficient of kinetic friction between the knife and the stone is 0.20.
Part A
If the stone loses 10% of its speed in 10 s of grinding, what is the force with which the man presses the knife against the stone?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
A tradesman sharpens a knife by pushing it against the rim of a grindstone. The 50 cmdiameter stone is spinning at 200 rpm and has a mass of 21 kg . The coefficient of kinetic friction between the knife and the stone is 0.20.
Part A
If the stone loses 10% of its speed in 10 s of grinding, what is the force with which the man presses the knife against the stone?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
wi = 200 rpm = 20.94 rad/s
after 10s it loose 10% of initial speed = 20.94 - 2.094 = 18.8456 rad/s
angular acceleration = (w1-w2)/t = 0.2098 rad/s^2 = 0.21 rad/s^2
moment of inetrial = I = mr^2/2 = 21 * (0.25)^2 /2 = 0.65625 kg-m^2
t = I*alpha = 0.1378125 N-m
t = F.r
F.r = 0.1378125
f*0.25 = 0.1378125
f = 0.55125 N
F = f/mu = 2.75625 N
F = 2.8 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.