Forces act on a 29 kg mass as shown below. Assume the mass moves to the right a
ID: 1438538 • Letter: F
Question
Forces act on a 29 kg mass as shown below. Assume the mass moves to the right a distance of 5.0 m. Show all work!
a) Calculate the work done by each force.
b) Calculate the net work done. You may not do this by finding the net force.
c) Assume the mass is moving at 4.0 m/s initially. Will it speed up, slow down, or travel with constant speed? A brief response including justification is sufficient. You may not calculate anything else to answer this question.
Document1 [Compatibility Mode] Word a Restore Move Size - Minimize FILE HOME INSERT DESIGN PAGE LAYOUT REFERENCES MAILINGS REVIEW VIEW G Cut E Copy Calibri (Body) 111 AA Aa- Paste e» | TNormal TNO Spac Heading 1 Heading 2 Title Subtitle Subtle Em.. Emplo Maximize Format Painter Clipboard Styles xClose Alt+ F4 Font Paragraph Normal force 100.0 N applied force 55° 60.0 N mg PAGE 1 OF 1 11wORDS + 100% 5:57 PM 3/16/2016Explanation / Answer
Given mass m = 29 kg
distance through right is 5 m
a) work done by a force is W = f * s * cos(theta)
due to 100 N is
W1 = 100 * 5 * cos(55)
W1 = 286.79 J
due to 60 N is
W2 = 60 * 5 * cos(180)
W2 = -300 J
b)
net work done is W = W1 + W2
W = -13.21 J
c) the mass will slow done because the work done is negative
implies the initial kinetic energy is more than final kinetic energy
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.