The light emitted by a helium neon laser has a wavelength of 632.8 nm in air. As
ID: 1438603 • Letter: T
Question
The light emitted by a helium neon laser has a wavelength of 632.8 nm in air. As the light travels from air into flint glass, find the following. speed in flint glass Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four digit accuracy to minimize roundoff error, m/s wavelength in flint glass Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four digit accuracy to minimize roundoff error, nm frequencyExplanation / Answer
Here,
wavelength = 632.8 nm
a)
refractive index , n = 1.61
speed of light flint glass = 3 *10^8/n
speed of light flint glass = 3 *10^8/1.61
speed of light flint glass = 1.86 *10^8 m/s
the speed of light flint glass is 1.86 *10^8 m/s
b)
wavelength in flint glass = wavelength/n
wavelength in flint glass = 632.8/1.61
wavelength in flint glass = 393 nm
c)
let the frequency is f
f * wavelength = speed
f * 393 *10^-9 = 1.86 *10^8
f = 4.74 *10^14 Hz
the frequency is 4.74 *10^14 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.