A series RCL circuit driven at angular frequency w = 597 rad/s has a capacitive
ID: 1439101 • Letter: A
Question
A series RCL circuit driven at angular frequency w = 597 rad/s has a capacitive reactance XC = 863 W, an inductive reactance XL = 564 W and a resistance R = 447 W. The resulting oscillating current has a maximum of Imax = 0.95 A. The resistor, capacitor and inductor are in series with the generator.
(a) What is the total impedance, Z?
Z = W
(b) What is the maximum value of the voltage across the capacitor?
V = V
(c) What is the rms value of the voltage across the resistor?
V = V
(d) What is the average power consumption of the circuit?
P = W
Explanation / Answer
part a )
Z = sqrt(R^2 + (XL - Xc)^2 )
Z = 537.78 ohm
part b )
Vmax = Imax*Z
Vmax = 510.89 V
part c )
Vrms = Vmax/sqrt(2)
Vrms = 361.256 V
part d )
Pavg = Irms*Vrms
Pavg = 184562.16 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.