Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circuit is constructed with two capacitors and an inductor as shown. The value

ID: 1439296 • Letter: A

Question

A circuit is constructed with two capacitors and an inductor as shown. The values for the capacitors are: C1 = 396 F and C2 = 170 F. The inductance is L = 384 mH. At time t =0, the current through the inductor has its maximum value IL(0) = 64 mA and it has the direction shown.

1)

What is o, the resonant frequency of this circuit?

2)

What is Q1(t1), the charge on the capacitor C1 at time t = t1 = 24.8 ms? The sign of Q1 is defined to be the sameas the sign of the potential difference Vab = Va - Vb at time t = t1.

C

3)

What is Vbc(t1)= Vb - Vc, the voltage across the inductor at time t1 = 24.8 ms? Note that this voltage is a signed number.

V

4)

What is Q1,max, the magnitude of the maximum charge on capacitor C1?

C

5)

At time t = t2, the magnitude of the current through the inductor has its maximum value. What are the magnitudes of Q1, the charge on capacitor C1, and VL, the voltage across the inductor at this time?

Q1 = Qmax and VL = Vmax

Q1 = 0 and VL = Vmax

Q1 = Qmax and VL = 0

Q1 = 0 and VL = 0

Explanation / Answer

please send me the electric circuit.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote