5. The siren on an ambulance produces a frequency of 460 Hz and is traveling tow
ID: 1439299 • Letter: 5
Question
5. The siren on an ambulance produces a frequency of 460 Hz and is traveling towards a hospital. Given the speed of sound is 343 m/s.
a. A person at the hospital hears a frequency of 510 Hz coming from the ambulance. What is the speed of the ambulance?
b. A person is driving in a car towards the hospital at speed of 20 m/s and in the opposite direction of the ambulance which is traveling toward the hospital at 28 m/s. (The ambulance and car are driving toward each other and towards the hospital). What is the frequency heard by the person on the car?
Explanation / Answer
Here ,
f0 = 460 Hz
speed of sound , vs = 343 m/s
a) let the speed of ambulance is v
f = 510 Hz
510 = f0 * (v + vs)/vs
510 = 460 * (343 + v)/343
solving for v
v = 37.3 m/s
the speed of ambulance is 37.3 m/s
b)
relative speed of ambulance and car , v = 20 + 28 m/s
v = 48 m/s
for the frequency heard = f0 * (v + vs)/vs
frequency heard = 460 * (343 + 48)/343
frequency heard = 524.3 Hz
the frequency heard by the person in the car is 524.3 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.