Consider the track shown in the figure. The section AB is one quadrant of a circ
ID: 1440080 • Letter: C
Question
Consider the track shown in the figure. The section AB is one quadrant of a circle of radius 2.0 m and is frictionless. B to C is a horizontal span 3.4 m long with a coefficient of kinetic friction mu_k = 0-23. The section CD under the spring is frictionless. A block of mass 1.0 kg is released from rest at A. After sliding on the track, it compresses the spring by 0.20 m. (Figure 1) Part A Determine the velocity of the block at point B. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part B Determine the thermal energy produced as the block slides from B to C. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
(a) Determine the velocity of the block at point B.
(2*9.81*2) = 6.26 m/s
(b) Determine the work done by friction as the block slides from B to C.
0.23*1*9.81*3.4 = 7.67 J
(c) Determine the velocity of the block at point C.
[{(2/1)*{(0.5*1*6.26^2) - 7.67}] = 4.88 m/s
(d) Determine the stiffness constant k for the spring.
(4.88/0.20)^2= 596.2 N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.