Help with physics please Problem in image attached As a physicist, you put heat
ID: 1440280 • Letter: H
Question
Help with physics please Problem in image attached
As a physicist, you put heat into a 528.5-g solid sample at the rate of 12.5 kJ/min, while recording its temperature as a function of time. You plot your data and obtain the graph shown in the figure below.
a) What is the latent heat of fusion for this solid?
As a physicist, you put heat into a 528.5-g solid sample at the rate of 12.5 kJ/min, while recording its temperature as a function of time. You plot your data and obtain the graph shown in the figure below T(C) T(c) 50 40 P 30 20 10 t (min) 0 (a) What is the latent heat of fusion for this solid? J/kg (b) What are the specific heats of the liquid and solid states of the material? Cliquid Csolid J/kg K J/kg KExplanation / Answer
Here,
mass ,m = 0.5285 Kg
rate of energy supplied , E = 12.5 KJ/min
a) for the latent heat
it is the heat supplied when the temperature was constant
Latent heat = 1.5 * 12.5 *10^3/.5285 J/kg
Latent heat = 3.55 *10^4 J/Kg
the latent heat of fusion is 3.55 *10^4 J/Kg
part b)
Now ,for the specific heat of liquid
for the liquid
Cliquid = E* time/(change in temperature * mass)
Cliquid = 12500 * 1.5/(30 * 0.5285)
Cliquid = 1182.59 J/(kg.degree C)
for the solid
Csolid = E* time/(change in temperature * mass)
Csolid = 12500 * 1/(15 * 0.5285)
Csolid = 1576 J/(kg. K)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.