A mass-spring combination system is on a frictionless, horizontal surface. The s
ID: 1440360 • Letter: A
Question
A mass-spring combination system is on a frictionless, horizontal surface. The spring is compressed by 4.0 cm and let go.
a) What is the resulting apmplitude of the oscillation and why?
b) Determine the period of the oscillation of this mass-spring system?
c) Determine the frequency of oscillation.
d) Determine the angular frequency
e) What is the maximum acceleration and when does it occur?
f) What is the maximum speed reached and when does it occur?
g) What is the total energy and when would be the only time this total energy would change?
h) What is the speed of the mass when it is 2.0 cm to the right of the equilibrium
Explanation / Answer
a)
The resulting amplitude is 4cm because it is frictionless surface
b)
timeperiod T = 2pi sqrt(k/m)
c)
frequency f = 1/T
d)
angular frequency omega = 2pi * f
e)
maximum acceleration
a = sqr(omega) * A
f)
maximum speed
v = omega * A
g)
total energy
E = 0.5 * k * sqr(A)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.