The Young\'s modulus of steel is 2.0 times10^11 N/m^2 and the tensile strength i
ID: 1440391 • Letter: T
Question
The Young's modulus of steel is 2.0 times10^11 N/m^2 and the tensile strength is 8.0 times 10^8 N/m^2. The density of steel is 7.9 times 10^3 kg/m^3. (a) What is the maximum length of a steel cable that can hang vertically supported from one end of the cable? Assume the cable is supporting no other weight than its own and that the acceleration of gravity is the same all along the cable. [Note that the answer does NOT depend on the cross sectional area.] (b) What would the total elongation of the steel cable in part (a) be just before it breaks? You may assume for simplicity that the cable is elastic, i.e., it obeys Hooke's law, until the moment it breaks.Explanation / Answer
Youngs modlulus Y of a material is given Y = FL/ADL
A = area
DL = change of length
L = original length
F = force
so here we apply
density D = mass/Volume
mass = DV = D * AL
Weight = mg = (7900 *9.81*AL)
W = force = 74499 AL
Stress = Force/area
8 e8 = 74499 AL/A
Length L = 8e8 /(74499)
L = 10738.3 m
---------------------------------------------
YOungs MOdulus = Stress/strain
strain = Stress/Y
strain = dL/L = 8e8/2e 11
change of lngth = 0.004 * 10738.3
change of length =dL = 43 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.