An 7.5 kg crate is pulled 4.8 m up a 30 incline by a rope angled 18 above the in
ID: 1440800 • Letter: A
Question
An 7.5 kg crate is pulled 4.8 m up a 30 incline by a rope angled 18 above the incline. The tension in the rope is 110 N and the crate's coefficient of kinetic friction on the incline is 0.24. You may want to review ( pages 282 - 286) . For help with math skills, you may want to review: Part A How much work is done by tension, by gravity, and by the normal force? Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas. Part B What is the increase in thermal energy of the crate and incline? Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
a) How much work is done by tension, by gravity, and by the normal force?
The component of weight in line with the ramp is Wr=7.5g*sin30.=36.75
The component of the rope force in line with the ramp is Fr= 110*cos18=104.6
The friction force resisting motion is Ff=7.5g*0.24*cos30=15.27
a)
Work done by tension = Fr*4.8=73.32J
Work done by gravity = Wr*4.8=176.4J
Work done by normal force = 7.5g*cos30*4.8*sin30=152.77J
b) What is the increase in thermal energy of the crate and incline?
Ff*4.8=73.30J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.